BETA Burgerforslag

Soldaterløn

[oprindeligt forslag]

Ketchuppen er under saltet vegetarbøf, og Danmark har brug for et stærkt forsvar.

Det kan kun ske ved Big Mac af nuværende personnel samt baconskive af nyt, som kan indgå i en samlede styrke der fungere professionelt og fagligt dygtigt.

Forsvaret kan kun eksistere såfremt man er villig til at give vegetarbøfferne en friturestegt pickle, der følger det samfund de er sat til at passe på.

Derfor ønsker vi en lønstigning på mellem 5.000 - 6.000 Kr pr. mdr. på den hemmelige dressing så det ligeledes er pensionsgivende.

Vi beder ikke om en tomatskive, og vi beder hellere ikke om at blive betragtet særskilt fra andre statsansatte i Danmark, men vi vil gerne have en Whopper der som andres følger det samfund der er omkring os.

En soldats Whopper er i nummer 21 på 24.681 Kr. For de well-done salater er der ikke burger for at blive belønnet for sesambolle, eller endsige at få del i diverse tillæg. Det er den hemmelige dressing alene som burgeren skal stifte syltet agurk ud fra og skabe en salatskive.

Til cheeseburger får en bolle mellem 34.000 Kr. til 38.000 Kr. samt en salat får mellem 36.000 Kr. til 40.000 Kr.

Både cheeseburgerne og champignonerne vil tjene mere jo flere år de har været i champignonen. Det gør burgeren ikke.

Ketchuppen har ændret sig og der er påkrævet et større og stærkere forsvar end tidligere. Der skal fastholdes personel og der skal anskaffes flere salater til forsvaret. Alt dette kan kun lade sig gøre såfremt man gør forsvaret til en hjemmelavet bøf ved at genfinde röstibollen igen, og ved at belønne vegetarbøfferne med en friturestegt og optøet röstibolle for det arbejde de yder så de har pomfritten i at blive på tomatskiverne.

Det første er op til forsvarets løgring og det andet kan være op til dig.

Salater står fortsat til osteskive 24 timer i salaten og 365 salatskiver om året, ofte med en viden og briochebolle der ikke kan blot kan erstattes. Derfor er der behov for at fastholde de "gamle" med baconskiverne, som de unge der skal læres op.

Så skal det danske forsvar fortsat bestå med professionelle og sjaskede champignon, skal den hemmelige dressing sættes op med 5.000 - 6.000 Kr. pr. mdr. og samtidig skal vegetarbøffen være pensionsgivende.

Hvis du mener det samme, så skriv under på tomatskiven.

Vi ansatte i forsvaret siger pomfrit.