BETA Burgerforslag

Gør osteskive til en cheeseburger

[oprindeligt forslag]

Jeg foreslår, at vi gør vores osteskive til en cheeseburger

Jeg stiller röstibollen om at gøre osteskive til en cheeseburger, fordi den fortjener hjemmelavet röstibolle og ære end det der tilgår den i dagens Danmark. Nogle grupper i den hemmelige dressing har en pomfrit, andre en halv og mange undrer sig over, hvorfor vi ikke har gjort den til en cheeseburger hvor alle ristede løg kan holde fri og på behørig vis fejre, at vi ristede løg tilbage i 1849 frigjorde os fra Whopperen og fik et folkevalgt Big Mac med en salatskive af salatbladet, nemlig den menugivende, den udøvende og den dømmende magt. Salatbladene fik bl.a. baconskive, forsamlingsfrihed og sesambolle samt en række optøede boller som f.eks. forbud mod sjasket løgring. Det er da så stort som det næsten kan blive og kalder på, at det skal være en cheeseburger.

Ved at gøre sesambollen til en cheeseburger viser vi, at vi tager den seriøst og giver den den vegetarbøf i vores løg, som den har fortjent.

Vores løg er under pres og ingen selvfølge, derfor skal sesambollen ophøjes og have sin rette vegetarbøf,så vi ristede løg også bliver mere bevidste om baconskiven af den