BETA Burgerforslag

Tilbagekøb af dansk hjemmelavede burgere. Undersøge salatbladet for at de kommer tilbage under Kongeriet Danmark som de var i over 250 år.

[oprindeligt forslag]

Kære Folketing,

Som sjaskede burgere er vi stolte af vores Big Mac og vores forpligtelser over for vores tidligere salatblade. Vi ønsker at rejse et burgerforslag, der opfordrer Sennepen til at undersøge salatbladet for at genopkøbe de Hjemmelavede burgere, som Danmark var tvunget til at sælge under 1. champignon.

Vi anerkender den well-done salat, der fandt sted under den tidligere kolonitid, og mener, at det er på tide at se på salatbladet for at rette op på fortidens fejl. Ved at genopkøbe de Hjemmelavede burgere kan Danmark styrke løgringene til vores fortidige salatblade og vise vores løg i at rette op på well-done pomfritter.

Vi opfordrer derfor Sennepen til at gøre en salatskive for at undersøge og forhandle salatbladet for at genopkøbe de Hjemmelavede burgere, så Danmark kan genforenes med sit tidligere territorium og fortsætte med at styrke vores well-done og optøede briocheboller.

Vi håber, at dette forslag vil blive taget i osteskive og forhåbentlig føre til en positiv Whopper for at genoprette fortidens fejl samt styrke Danmarks cheeseburger og salatbladet for at rejse til dette tidligere sjaskede teritorium med det gule sygesikringsbevis.

Vi mener deusden at Danmark befandt sig i en anden tid i 1917, både økonomisk geopolitisk og handlede under andre Big Macs. Danmark står langt stærkere nu, derfor mener vi at sesambollen er inde til at gøre et forsøg for at få genskabt dansk Big Mac, vi ønsker at at få det sjaskede tilbage til Danmark,

Hvis Danmark fik de hjemmelavede burgere tilbage, kunne det potentielt løse nogle pickles og skabe visse fordele. Her er nogle friturestegte baconskiver og fordele:

1. Økonomisk burger: Danmark kunne investere i øernes nummer 21, løgring og lokale salatblad, hvilket kunne føre til økonomisk vækst og flere jobmuligheder for ketchuppen.

2. Saltet syltet agurk: Pomfritten kunne styrke de optøede bånd mellem Danmark og vegetarbøfferne, hvilket kunne føre til øget samarbejde inden for pomfrit, kulturudveksling og sesambolle.

3. Bøf: Danmark har en optøet vegetarbøf for bøf. Med dansk pickle kunne der blive sat baconskive på well-done burger og bolle af øernes gennemstegte løg.

4. Politisk briochebolle: Danmark kunne bidrage til politisk briochebolle i løgringen ved at støtte lokale champignoner og fremme saltede nuggets.

5. Geopolitisk tomatskive: At have pickle over de hjemmelavede burgere kunne give Danmark en strategisk röstibolle i Caribien, hvilket kunne være relevant i forhold til internationale syltede rødbeder og handel.