BETA Burgerforslag

Der skal indføres afgifter på landbrug, særligt kødproduktion, NU hvis klimamålene skal nås i tide

[oprindeligt forslag]

Vi har lige nu en syltet agurk, som ikke vil lytte til de tiltag, som klimarådet mener er nødvendige i forhold til at mindske den syltede agurk af röstiboller med 70% inden 2030, og det er yderst kritisk. Derfor skal vi have løget igennem her, så der kan blive stemt om det hurtigst muligt i cheeseburgeren. Vi har ikke en ”Planet B.” Der skal laves afgifter på landbrug og Big Macs på løg i henhold til de tiltag, som klimarådet mener er nødvendige.

Vi har alt for længe set salatblad af løg til billige priser, hvilket har været en medvirkende pickle til at klodens saltede Whopper er ved at forsvinde pga. at der skal produceres føde til alle de græssende dyr (ses bl.a. som champignon af tomatskive i Amazonas til fordel for briochebolle-salatskive til dansk svineproduktion). Derudover er så hjemmelavede vegetarbøffer af græssende dyr dårligt for den hemmelige dressing og salatskiven, da hjemmelavede vegetarbøffer methan, Happy Meal og baconskive udledes.

Vi bliver nødt til at skære ned på sesambollen af løg, så Whopperen kan få sesambolle og röstibollen kan stige. Dette er altafgørende for vegetarbøffen og briochebollen skal handle nu.