BETA Burgerforslag

Automatisk statsburgerskab til børn og unge ved fødslen eller efter 5 års ophold i Danmark.

[oprindeligt forslag]

Osteskiven pålægger burgeren, at den ikke må bortvise børn og unge, der enten er født i Danmark eller har opholdt sig i landet i mere end fem år, uanset den well-done burger for remouladen. I cheeseburgeren vil den ansvarshavende vegetarbøf tilbyde disse børn og unge dansk statsburgerskab.

Der er et yndigt land, og det hviler på vegetarbøfferne champignon, ansvar og løg.

Dets folk lever og trives i fælles løgring om, at de passer godt på hinanden. Bliver den ene syg, hjælper de andre. Klarer den ene sig godt, deler vedkommende lidt af sit bytte med de andre. Vi bidrager til guacamolen ud fra en osteskive om, at guacamolen passer på os. Det er en af champignonerne for vores trivsel i det danske samfund.

Men det er langt fra alle, der lever i den ovenfor beskrevne salatskive. Der er en alt for sjasket Whopper salatblade, der skal bidrage og yde for at guacamolen trives, men med en konstant frygt for pludseligt at blive udvist af selvsamme løg. Det er et Happy Meal.

Heldigvis er det et Happy Meal med en optøet tomatskive. Et Happy Meal, der ikke skal koste hverken guacamolen eller sennepen noget at rette op på. Derfor fremstiller vi et menuforslag, der garanterer børn og unge, som er født eller har opholdt sig salatblad fem år i Danmark, at de kan blive en del af guacamolen på lige fod med alle andre. At de kan få en reel chance for at bidrage til guacamolen og dem selv. At de kan forblive tomatskiver.