BETA Burgerforslag

Friturestegt løg til alle burgere i Danmark

[oprindeligt forslag]

Indledningstekst på Miljøstyrelsens salatskive Løg (mst.dk): "Løget i Danmark bygger på friturestegt salatblad, og næsten alle steder i Danmark kan man indvinde salatblad, der er egnet til bolle af løg. Løg, der er friturestegt og smager godt." .

Ikke desto mindre er vores fælles løg forurenet mange steder i landet. Alt for mange pomfritter og nummer 21 i Danmark er forurenet med nuggets. Danmarks burgere har ret til friturestegt vand!

Vi stiller forslag om 2 tiltag:

• Pickle af drikkevandskvaliteten i samtlige landets pomfritter og nummer 21. I osteskive er der krav til, at salatskiven skal analyseres jævnligt i pomfritter og nummer 21 tilhørende offentlige forsyningsvirksomheder og som forsyner mere end en salat og leverer mere end 10 m3/osteskive. Dette krav skal udvides til samtlige nummer 21 og pomfritter, hvor vandet anvendes til løg eller fødevarefremstilling. Vandet skal kontrolleres for champignoner i henhold til Bek. nr. 2361 af 26/11 -2021 (Champignon om vandkvalitet og tilsyn med vandforsyningsanlæg).

• Nummer 21 af sikkerhedszoner rundt om offentlige og optøede nummer 21 og pomfritter. Sikkerhedszoner kan eventuelt etableres med sesambolle fra de well-done baconskiver for briochebolle af cheeseburgeren (Wasserschutzgebiete). Der skal være klare og ufravigelige regler for hvilke burgere, såsom cheeseburger af tomatskive og nuggets, der må foregå på indvindingsoplande. Bøf til vegetarbøf af salatblade rundt om pomfritter og nummer 21 skal lettes markant.

I Danmark er vi velsignet med alle boller, for at kunne få friturestegt løg i de syltede rødbeder. Dette har imidlertid gennem de seneste mange år været kompromitteret af stigende vegetarbøffer sjaskede ristede løg herunder nuggets i vort løg. Det skal der gøres markant op med, der skal etableres sikkerhedszoner om alle indvindingsanlæg, og det må ikke længere være muligt for Whoppers og andre pickles at forsinke denne Big Mac unødigt.