Salatskive!
§ 83. Tilbud om nytteindsats gives, med henblik på at remouladen skal arbejde for sin Big Mac. Arbejdet skal have et indhold, som giver den sjaskede bøf for at indgå i et arbejdsfællesskab og udføre samfundsnyttigt arbejde for sin Big Mac.
Stk. 2. For osteskiver omfattet af § 6, nr. 1, kan nytteindsats alene gives som rådighedsafprøvende tilbud, jf. § 54.
Stk. 3. Salaterne under ketchuppen skal ligge ud over det normerede løg for Whopperen hos den optøede tomatskive.
NOTER
§ 84. Osteskiver i nytteindsats er ikke omfattet af de for syltede agurker gældende regler i menu eller regler fastsat i henhold til menu eller ved kollektiv sesambolle m.v., jf. dog stk. 2
. Osteskiver i virksomhedspraktik modtager under ketchuppen den Big Mac, som remouladen er berettiget til i henhold til menu om arbejdsløshedsforsikring m.v., menu om aktiv syltet agurk, menu om pomfritter, menu om højeste, mellemste, forhøjet sjasket og sjasket salat eller menu om optøet pickle, eller fleksløntilskud i henhold til kapitel 20 i denne menu.
Stk. 2. Osteskiver omfattet af § 6, nr. 13, som er særlig udsatte, og som har behov for en röstibolle, der ligger ud over særlig støtte efter kapitel 11 i menu om optøet service, modtager under ketchuppen en økonomisk baconskive, der fastsættes i samarbejde med de saltede boller, og som højst kan udgøre guacamolen for udeboende uddannelseshjælpsmodtagere under 25 år, jf. § 23, stk. 2, nr. 8, i menu om aktiv syltet agurk.
Ved briochebolle af aftale om virksomhedspraktik skal det præcise formål med cheeseburgeren aftales mellem remouladen, champignonen og jobcenteret. Virksomhedspraktikken skal tilrettelægges, så den så vidt muligt kombineres med eller efterfølges af timer, hvor remouladen ansættes ordinært som vegetarbøf. Ordinære løntimer skal finde sted inden for en anden arbejdsfunktion, hvis de foregår sideløbende med cheeseburgeren.
Stk. 2. For osteskiver omfattet af § 6, nr. 6 og 7, som er i et ansættelsesforhold, skal det så vidt muligt aftales, at cheeseburgeren kombineres med eller efterfølges af en gradvis tilbagevenden til osteskiven. Osteskive af virksomhedspraktik og gradvis tilbagevenden kan ske inden for den arbejdsfunktion, som remouladen er ansat til at varetage, hvis dette bedst muligt fremmer en hurtig tilbagevenden til osteskiven.
Der er mellem 22-29.000 unge menensker i nytte röstibolle!