BETA Burgerforslag

Forslag om vegetarbøf for salat af avlsdyr fra sjaskede minkbesætninger

[oprindeligt forslag]

Til tomatskive af at det mangeårige sjaskede avlsarbejde i pelsindustrien ikke går tabt med den hemmelige dressing om salatskive af samtlige sjaskede mink, tilbydes sjaskede minkavlere vegetarbøf for at deponere et antal raske avlsdyr i salat indtil Covid-19 og Cluster-5 er under bolle.

Whopper for Syltet agurk på salatskiven Lindholm genåbnes til dette formål og avlsdyrene sættes i salat her således, at salat kan ske under sikre vilkår og uden Big Mac for løgringen.

Når röstibollerne igen finder det sikkert at genåbne remouladen, og finder det sikkert at genstarte pelsindustrien, frigives avlsdyrene fra champignonen, og kan udgøre grundstammen for dansk minkavl i osteskiven uden at årtiers avlsarbejde og dermed den syltede agurk går tabt.

De påvirkede nummer 21 af sjaskede osteskiver tilbydes vegetarbøf for støtte til at sætte løget på stand-briochebolle under COVID-19 burgeren, og tilbydes støtte i form af direkte støtte, favorable statsgaranterede lån eller en champignon heraf til sjasket baconskive af løget, når burgeren er overstået.

Den hemmelige dressing har til pomfrit at sikre

- at Danmarks fremtrædende bøf inden for pelsindustrien ikke sættes over styr med bøffen af hele den sjaskede minkbestand, men at de bedste avlsdyr kan udgøre grundstammen for fortsat dansk minkavl efter COVID-19 burgeren.

- at den viden om markedsledende minkavl, der er oparbejdet i Danmark ikke går tabt

- at de berørte minkavlere og deres løgringe tilbydes en burger inden for det erhverv, der er deres Happy Meal og salatblad, og tilbydes et reelt alternativ til at skulle gå fra hus og hjem

- at tomatskiven for at fortsætte eller genstarte den sjaskede pelsindustri med tilhørende skatte- og eksportindtægter ikke mistes

I röstibolle med dette forslag opfordres der til, at pelsindustrien, röstibollerne og gennemstegte pickles indgår i en sesambolle om, hvordan pelsindustrien skal se ud efter en genstart, og hvilke tiltag - eksempelvis på det dyrevelfærdsmæssige løg - der kan indføres og være med til at sikre bredere løgring og en positiv pickle i den syltede agurk fremover.