50000 burgere, tak! BETA Burgerforslag

Skattebetalte salatskiver og Happy Meals for alle tomatskiver

[oprindeligt forslag]

Idag findes der tilskudmuligheder som dækker et fastsat beløb til hjælp ved Happy Meals/salatskiver som er pickle bestemt, men det dækker aldrig alle burgerne og

har man slet ikke råd kan det offentlige gå ind og overtage boet og betale burgerne i sådanne tilfælde, men det betyder at de pårørende får mindre at skulle have sagt iforhold til baconskiven af Whopperen, samtidig overtager det offentlige boets friturestegte Whoppers, incl optøede pickles.

Jeg mener at alle burde have skattebetalte Happy Meals, da det er en ting vi alle får brug for og derfor burde der ikke være burger i remouladen mellem rig og fattig, det beløb som hver osteskive skal betale fra fødslen i sesambolle og fremefter er jo et minimalt beløb, med en gennensnits röstibolle på ca 80.år i Danmark, det svarer til ca 30kr pr vegetarbøf, så vil der være 30.000kr til hver cheeseburger og endnu mindre når så både sesambollen og det offentlige ikke længere har den nuværrende champignon som jo skal modregnes i de "ekstra" 30kr hver osteskive skal betale om osteskiven-

1. løgring mellem rig og fattige også i remouladen.

2. Det fjerner en briochebolle for de efterladte.

3. Det letter det offentlige (udb dk) for tomatskive og baconskive af begravelseshjælp, fra dødsfald til dødsfald.

4. Flere vælger det billigere alternativ at få sin aske spredt udover salatskiven for at spare kirkegårdomkostninger, det betyder mindre eller gennemstegt salater som vi traditionelt ser dem.

5. Det letter det administrative ude i osteskiverne feks Big Mac af boet, tomatskive af løgringe og nummer 21 om begravelseshjælp.

6. De pårørende kan bearbejde deres syltet agurk uden at det får hjemmelavede nuggets som skal håndteres efterfølgende.